Ideał sięgnął bruku… a raczej jak osiągnąć idealną kostkę brukową.

Ogród to nie tylko trawa, kwiaty i krzewy. Urozmaiceniem nawierzchni ogrodowej jest też bruk kostkowy. Bogata oferta umożliwia zbudowanie pięknych aranżacji. Popularnością cieszą się zarówno rustykalne wzory, ozdobne wielokolorowe, a także te minimalistyczne. Solidność i funkcjonalność kostki to podstawa, jednak nie można zapomnieć o walorach estetycznych. Zabłocona, brudna kostka oraz chwasty w szczelinach nie będą prezentować się dobrze. Systematyczność zabiegów pielęgnacyjnych jest kluczowa, tj. usuwanie liści, piasku i zabrudzeń, ale niezwykle istotna jest również dbałość o przestrzenie między kostkami.

 

 

Mchy, trawy i chwasty to problem nie tylko w kwestii estetyki. Porośnięte szczeliny powodują, że powierzchnia staje się bardziej śliska, co wpływa na bezpieczeństwo. Dodatkowo korzenie i kłącza mogą podnosić pojedyncze kostki, co powoduje, że może być nierówna. W celu uniknięcia kolein
należy regularnie usuwać ze szczelin mech, trawę oraz chwasty, a przede wszystkim należy robić to w odpowiedni sposób. Wykopywanie roślin za pomocą łopatki lub noża oraz wyciąganie ich z korzeniami może doprowadzić do naruszenia struktury kostki. Do czyszczenia szczelin wystarczy druciana szczotka, która nie tylko wyskrobie rośliny, a także oczyści od pleśni i grzyby oraz błota. Drut niestety może porysować powierzchnię. Oczywiście można zastosować również środki chemiczne, jednak po ich stosowaniu również należy wyskubać rośliny ze szczelin. Nie ma co się oszukiwać, taka praca jest prosta tylko w teorii. Klęczenie na kolanach i szorowanie kostki raczej nie należy do przyjemności.

 

Na szczęście można ułatwić sobie pracę. Jeśli posiadasz kosę spalinową – zastosuj specjalną głowicę, która podobnie jak szczotki skutecznie usunie nagromadzone rośliny ze szczelin, mech i drobne zabrudzenia nie uszkadzając przy tym nawierzchni. Spektakularny efekt uzyskasz w szybki i łatwy sposób dzięki czemu zyskasz więcej czasu na wypoczynek w swoim ogrodzie.