Każdej jesieni obiecujesz sobie, że odłożysz kosiarkę w takim stanie, abyś mógł rozpocząć sezon koszenia w pełni przygotowany. Sezon mimo długiej zimy jednak Cię zaskakuje. Kto z nas tak nie ma? Nawet jeśli pamiętasz, że kosiarkę chyba wyczyściłeś, warto abyś pamiętał o kilku krokach, które nie zajmą Ci dużo czasu, a przygotują Twoją kosiarkę do nowego, intensywnego sezonu i przedłuży żywotność urządzenia.
Krok 1. Usuń trawę z poprzedniego sezonu… tak, tak… przecież czyściłeś, a jednak trochę jeszcze zostało. Wyczyść też kosiarkę z brudu i kurzu. Użyj do tego zwykłej szczotki. Nie myj wodą ponieważ istnieje duże ryzyko zalania silnika.
Krok 2. Sprawdź stan dokręcenia wszystkich śrub. Nikt nie zna odpowiedzi, kto nam je zimą odkręca, ale są luźniejsze, prawda? Łożyska kół i inne części ruchome nasmaruj smarem.
Krok 3. Sprawdź stan filtra. Producenci silników zalecają wymianę filtra powietrza po każdym sezonie pracy. Nie oszczędzisz na filtrze… Zapchany filtr nie przepuszcza wystarczającej ilości powietrza, co powoduje spadek mocy silnika, a więc jego szybsze zużycie. Pamiętaj, że podczas sezonu filtr należy regularnie oczyszczać. Zwracaj uwagę na pogodę, bo susze zwiększają zapylenie, a to może spowodować zapchanie filtra.
Krok 4. Olej… nie, nie olewaj tego punktu. Jest bardzo ważny. Skontroluj stan oleju silnikowego. Zgodnie z zaleceniami producentów kosiarek, poziom oleju należy sprawdzać przed każdym uruchomieniem maszyny. Brak oleju prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń silnika. Zaleca się także wymianę oleju po każdym sezonie. Jak to zrobić? Wypal całe paliwo w zbiorniku. Rozgrzany silnik rozrzedza olej, dzięki czemu wymiana będzie prostsza. Właściwy poziom oleju wskazuje górne oznaczenie na wskaźniku. Długi ten opis, ale w rzeczywistości jest to całkiem proste. Do wymiany oleju użyj zestawu do odsysania oleju i paliwa.
Krok 5. Skontroluj świece. Ubrudzoną świecę wyczyść za pomocą drucianej szczotki, a następnie sprawdź odległość elektrod szczelinomierzem (powinna wynosić 0,5mm). Uszkodzoną lub spaloną świecę koniecznie wymień. Charakterystyczny czarny osad tzw. nagar na świecy świadczy o niewłaściwym składzie mieszanki paliwowo – powietrznej. Jeśli nie jesteś mechanikiem nie rób nic na własną rękę tylko koniecznie zgłoś się z tym problemem do najbliższego serwisu.
Krok 6. Wymień paliwo. Nieważne, że pamiętasz, że nalałeś nowe przed końcem sezonu. Pozostawione na zimę paliwo zawiera w sobie wodę, co może spowodować zatkanie układu paliwowego. Nowe paliwo zagwarantuje Ci dobry rozruch kosiarki. Daj się maszynie rozkręcić przed intensywnym sezonem. Jeżeli zastanawiasz się jak to zrobić ? Użyj specjalnego zestawu do odsysania paliwa. W prosty i łatwy sposób rozwiążesz swój problem.
Krok 7. Odkręć i sprawdź stan noża pod kątem jego zużycia, ewentualnych pęknięć i uszkodzeń krawędzi. Wyczyść go za pomocą drucianej szczotki. Dobry nóż znaczy ostry nóż, tylko właściwe naostrzenie zagwarantuje Ci dobre cięcie trawy. Tępy nóż obciąża silnik, powoduje wibracje, obciążenie łożysk i całej struktury silnika. Szarpana i nierówno cięta trawa nie dość, że nie wygląda estetycznie, to jej końcówki szybciej ulegną wysuszeniu. Pamiętaj, aby naostrzyć i wyważyć profesjonalnie swój nóż. Nie powinieneś robić tego sam! Udaj się do najbliższego serwisu, zaufaj specjalistom. Tyle wystarczy, żeby móc rozpocząć pracę koszenia w nowym sezonie. Nie idź na skróty, nie przeskakuj kroków, bo po prostu się to nie opłaca. Silnik to serce każdej maszyny, a żeby pracowało dobrze, wszystkie podzespoły muszą go wspierać.
Jeżeli zadbasz o swoją kosiarkę, każdego dnia będziesz mógł czerpać prawdziwą przyjemność podczas pracy w ogrodzie a twoja trawa będzie wyglądać jak najpiękniejsza murawa.